Eesti Linnuhuviliste Ühing põhikiri
1 . Üldsätted.
- 1.1. Mittetulundusühing *Eesti Linnuhuviliste Ühing* asutati Tallinnas 17.07.2006. aastal.
- 1.2. Eesti Linnuhuviliste Ühing, edaspidi “Ühing”, on vabatahtlik, isejuhtiv, seaduslik ja läbipaistev avalik ühendus looduskaitsele, kultuuri arendamisele ja piiratud vabaduses hoitavate lindude elutingimuste parandamisele suunatud tegevuse edendamiseks, koordineerimiseks ja korraldamiseks.
- 1.3. Ühingu peakorter on Tallinnas.
- 1.4. Ühingu nimi on eesti keeles: Eesti Linnuhuviliste Ühing (lühend ELÜ), inglise keeles Estonian Association of Birds Lovers.
- 1.5. Ühing toob kokku:
1.5.1. Lindude kasvatajad.
1.5.2. Lindude omanikud.
1.5.3. Inimesed, kellele meeldivad linnud.
1.5.4. Muud ornitoloogia, linnustiku ja veterinaarmeditsiiniga seotud inimesed.
- 1.6. Ühingu tegevus toimub Eesti Vabariigi (edaspidi EV) territooriumil.
1.7 . Ühing on eraõigusliku staatusega juriidiline isik, mis juhindub oma tegevuses Eesti Vabariigi õigusaktidest, Ühingu põhikirjast, samuti Ühingu poolt vastu võetud kirjutamata reeglitest.
- 1.8. Ühing saab teha koostööd erinevate kohalike organisatsioonidega, aga ka välismaiste klubide ja sarnaste huvidega ühendustega.
- 1.9. Ühingul on oma nimega pitsat, kirjaplangid ja sümbolid, samuti pangakontod.
- Ühingu eesmärgid ja ülesanded.
- 2.1. Ühingu eesmärk on teavitada ja harida lindude armastajaid, et säilitada lindude arvukus ja liigiline mitmekesisus looduses, samuti edendada lindude vangistuses hoidmise ja kasutamise kultuuri.
- 2.2. Ühingu tegevused eesmärgi saavutamiseks on:
o 2.2.1. Linnuhuviliste ühing EV-s.
o 2.2.2. Teabe kogumine haruldaste looduslike ja kodulindude populatsioonide kohta kogu Eesti Vabariigi territooriumil ja väljaspool seda, selle info vahetamine.
o 2.2.3. Lindude looduse ja elupaikade uurimine. Negatiivsete tegurite kindlakstegemine, mis mõjutavad negatiivselt teatud tüüpi lindude arvukust.
o 2.2.4. Ühingu liikmetele kuuluvate lindude üle arvestuse pidamine ja lindude registri loomine.
o 2.2.5. Ühingu liikmete esindamine üritustel, mida korraldavad kohalikud, rahvusvahelised või välismaised ornitoloogia-, jahindus- ja muud organisatsioonid.
o 2.2.6. Osalemine rahvusvahelistel, riiklikel, piirkondade vahelistel, piirkondlikel ja muudel linnuvaatlejate osalusega üritustel ning selliste ürituste korraldamine ja abistamine nende elluviimisel.
o 2.2.7 . Lindude kaitse, hooldamise ja kasutamise teemaliste seminaride, koolituste, kohtumiste läbiviimine.
o 2.2.8. Lindude teemaliste materjalide, sealhulgas sündmuste tulemuste üldistamine ja avaldamine.
o 2.2.9. Suhtlemine teiste Eesti ja välismaa linnu- ja looduskaitseorganisatsioonidega.
o 2.2.10. Projektide väljatöötamine või dokumentide, eeskirjade, reeglite, standardite, nõuete eelnõude aruteludes osalemine ja ettepanekute tegemine olemasolevate dokumentide muutmiseks, mille eesmärk on arendada ja parandada lindude kaitset, hooldust ja kasutamist.
o 2.2.11. Infotugi organisatsioonidele ja nende programmidele, üritustele või isikutele, kes aitavad kaasa lindude ebaseaduslikult loodusest eemaldamise ja lindude ebaseadusliku liikumisvabaduse piiramise ärahoidmisele ja tõkestamisele, samuti teistele ornitoloogia, aretuse ja veterinaaria valdkonnas tegutsevatele organisatsioonidele.
o 2.2.12. Abi kõigile, kes soovivad panustada ühingu töösse ja omandada lindude pidamise ja hoidmise oskusi.
o 2.2.13. Vastastikuse õigusliku, moraalse, materiaalse ja muu toetuse baasi (süsteemi) loomine Ühingu liikmetele eriolukordadeks.
o 2.2.14. Ajutiste varjupaikade ja rehabilitatsioonikeskuste loomine.
o 2.2.15. Aretuslindudele hooldeasutuste loomine, Ühingu liikmete lemmikloomadele pakkumiseks.
o 2.2.16. Lindude geenivaramu vahetus teiste ühenduste ja organisatsioonidega Eesti Vabariigi territooriumil, aga ka väljaspool seda.